Stali sme sa hosťami na zvláštnej svadbe

Autor: Patrícia Drobna | 30.3.2013 o 13:34 | (upravené 15.4.2013 o 17:54) Karma článku: 6,20 | Prečítané:  744x

O Brechtovej Malomeštiakovej svadbe sa mi do uší dostávali samé pohoršené názory. Ľudia odchádzajúci z predpremiéry a pohoršené články. Zvedavosť však zvíťazila nad dojmami ostatných a na hru som sa nakoniec šla. A môžem povedať jedno, neľutujem.

Prvým prekvapivým zážitkom bolo, že vo foyer bolo zrazu priveľa mladých ľudí, napriek tomu, že to boli prázdniny. To bolo dobré znamenie. Hlavne po počutí vety, "babka vravela, že je to strašné, ja myslím, že sa mi to bude páčiť,"som šla dovnútra plná nadšenia, že vďaka diskusii, ktorú hra vyvolala prišlo do divadla viac mladých.

Na prvé pozretie a predchadzajúcu neznalosť textu je incsenácia príjemným príbehom, v ktorom sa nám otvára priestor na vlastné dotváranie deja a charakterov z množstva gést, mimiky a skrytých významov v replikách. Ja som celý čas podvedome sledovala, kedy u mňa nastane pocit pohoršenia, pretože už pred predstavením na plátne nad javiskom svietil text varujúci pred expresívnymi výrazmi. Stále som čakala, čo také strašné a expresívne príde. V celej inscenácii boli použité asi tri hrubé nadávky, čo výrazne zaostáva za štandardami jazyka väčšiny ľudí. Uznávam, že jedenie bolo odpudzujúce a plné mľaskania, ale ani to nevyvolalo pohoršenie, pretože sa za ním dal vidieť motív nenásytnosti a ten sa príjemným spôsobom hádam ani zobraziť nedá. Sexu a sexuálnych narážok tu bolo hádam menej ako v priemernom večernom filme americkej produkcie a aspoň nepôsobili trápne, ale naopak vtipne, ba až tragikomicky.

V zásade mám pocit, že pocit pohoršenia mohol vyvolať len fakt, že ľudia čakajú na doskách národného divadla vznešené témy. Malomeštiakova svadba totižto v mnohom ukazuje to, na čo sa väčšina díva z pohodlia gauča na televíznej obrazovke, kde sú podobné veci tolerované, priam vítané. V divadle sa však každý chce cítiť trochu lepší, vznešenejší, a to Brecht nedovolil, pretože nastavuje divákovi až príliš presné zrkadlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?