Kniha, ktorú som si "šetrila"

Autor: Patrícia Drobna | 4.7.2013 o 9:22 | (upravené 6.7.2013 o 12:46) Karma článku: 9,42 | Prečítané:  2270x

Raz za čas sa vyskytne kniha, ktorá je natoľko dobrá, že si ju chcem "šetriť". Prechádzať odstavec po odstavci, vrátiť sa, znova sa zasmiať. Takým zážitkom bola pre mňa kniha Jonasa Jonassona s dlhým názvom Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol.

Na obálke sa nám odkrýva to, čo je začiatkom príbehu a na poslednej strane kúsok viac. Preto sa mi prvé kapitoly zdali ako jemné objasnenie toho, čo som už vedela, ale potom príde veľmi príjemné rozptýlenie v podobe prvej retrospektívy. Tie sú veľmi časté a často šokujúcejšie ako samotný útek starčeka. Dej je pekne vetvený, ale človek sa v ňom nestratí. Čítanie je obohatené opismi, ktoré nie sú nudné, ale často sa pri nich človek zasmeje.

l146566.jpg

Kniha hovorí ľahko až ironicky o smrti. Politické názory a náboženské teórie v nej ale nehľadajte. Hlavný hrdina Allan Karlsson sa takými vecami jednoducho nezapodieva, dalo by sa povedať, že je pacifistom, ktorý všetkým politickým a iným systémom nastavuje parodické zrkadlo. Na knihe je super aj to, že pri retrospektívach nemáte o Allana strach, veď predsa viete, že sa dožije 100 rokov.

Jeho život je plný dejepisných faktov a Allan je svedkom doby. A nielen tak obyčajným, je spontánny, bezstarostný a jeho pokoj by sme mu mohli závidieť. U Allana som bola na pochybách. Nevedela som si vysvetliť, či je taký prešibaný alebo hlúpy s veľkou dávkou šťastia. Na to nech si každý z vás odpovie sám.

„Allan nebol z tých, ktorí zbytočne premýšľajú o očakávaniach (alebo ich opakoch), čo by sa v živote malo stať. To, čo sa stane, stane sa, netreba nad tým uvažovať v predstihu."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?