V SND sa budú šíriť myšlienky

Autor: Patrícia Drobna | 14.6.2014 o 14:28 | Karma článku: 2,47 | Prečítané:  697x

Národné divadlo vnímame ako stánok kultúry. Piateho júla sa po roku stane opäť miestom, kde sa budú šíriť myšlienky nielen z oblasti kultúry, stane sa dejiskom TEDxBratislava 2014. Je to už môj tretí TEDx. Prečo sa na neho stále teším? A prečo si myslím, že stále má význam chodiť tam?  

Formát TED je na svete populárny, ale stále stretávam veľa ľudí, ktorí o TEDxe nič netušia. V skratke, je TEDxBratislava samostatne organizované podujatie, ktoré umožňuje ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Znamená to, že v sobotu sa v sále činohry stretne asi 600 ľudí, ktorí budú celý deň počúvať krátke 20 minútové prednášky. A kto bude prednášať?

To je na tom to najlepšie. Ľudia z rôznych oblastí, ktorým sa bežne nevenujem. Tento rok sa teším napríklad na molekulárnu biologičku Marínu Cihovú, ktorá pracuje na Ústave experimentálnej onkológie SAV, kde má  už piaty rok možnosť venovať sa fascinujúcemu výskumu potenciálu kmeňových buniek pri možnej liečbe nádorov. Príde aj Vilborg Arna Gissurardóttir, prvá Islanďanka, ktorá na lyžiach sólo prešla 1140 km od antarktického pobrežia až na Južný pól. 

TEDx je pre mňa o inšpirovaní a vzdelávaní a preto som vždy zvedavá na speakrov z oblasti vzdelávania. Vždy si pri ich prednáškach spomeniem, aké to bolo, keď som ešte chodila na základnú školu. Aspoň na deň by som si chcela skúsiť, ako to vyzerá v škole, ktorú vedie Margarita Florez v Los Angeles.  Škola je v komunite, kde má viac ako polovica detí iný materinský jazyk ako angličtinu a kde deti doma nemajú dostatočnú podporu pre vzdelávanie. Pomocou technológií, využitia dát a neustáleho preskupovania detí do malých skupín podľa ich aktuálnych vedomostí sa im podarilo vzbudiť záujem a chuť detí prekonávať samých seba. 

Celkový zoznam rečníkov ešte nie je známy, ale určite sa ho čoskoro dozvieme. Okrem prednášok sú na TEDxe v programe aj kultúrne vystúpenia a o tie sa tento rok postará tanečník a choreograf Jaroslav Viňarský a hudobníci Jozef Lupták a Marián Jaslovský

Nakoľko toto je môj tretí TEDxBratislava, teším sa na známych z minulých ročníkov. Pretože to je ďalšia vec, prečo sa oplatí prísť, spoznávanie ľudí, ktorých by sme inde nestretli. V prestávkach medzi prednaškovými blokmi sa mi často stalo, že som sa ocitla v konverzácii s jedným z prednášajúcich.

Ak sa do Bratislavy 5. júla nedostanete, máte možnosť sledovať prednášky na live streame z podujatia. Ak by ste sa TEDxBratislava chceli zúčastniť, poponáhľajte sa, zostáva pár posledných lístkov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?